Deadlines

Registration is closed for 2022.

Sport Info

Dates:

Saturday, June 11, 2022

8:00 am - 400 Meter Run
8:00 am - Shot Put - Men
8:00 am - Discus - Women
9:00 am - 100 Meter Dash
9:00 am - Running Long Jump - (M & W cafeteria)
9:30 am - Discus - Men
9:30 am - Pole Vault - Women
10:00 am - 1500 Meter Run
10:00 am - Shot Put - Women
10:30 am - Pole Vault - Men
11:00 am - Coed Relay (4x100)
11:30 am - Triple Jump - (M & W cafeteria)
12:00 pm - 200 Meter Dash
1:00 pm - 800 Meter Run
1:00 pm - Standing Long Jump - (M & W cafeteria)
1:00 pm - Javelin - Men and Women
2:00 pm - High Jump - Men and Women
2:00 pm - 50 Meter Dash
3:00 pm - 800 Meter Prediction Walk

* At this time, the hammer throw will not be contested at the Missouri State Senior Games.
** Long Jump and Triple Jump will be run out of the same pit.  We have adjusted the schedule to accommodate the single pit.


LOCATION:

Rock Bridge High School
4303 S Providence Road
Columbia, MO 65203


DEADLINE:

Deadline for entries will be June 1.  Late entries may be accepted after this date on a space available basis for a late fee.


CHECK-IN:

IMPORTANT-PLEASE READ CAREFULLY ALL TRACK & FIELD PARTICIPANTS SHALL CHECK-IN AT THE TRACK PRIOR TO COMPETING AT LEAST 30 MINUTES PRIOR TO THE START OF THEIR FIRST EVENT. ATHLETE CHECK-IN ON SATURDAY WILL BE CONDUCTED AT TABLES LOCATED BEHIND THE PERMANENT BLEACHERS ON THE WEST SIDE OF THE TRACK.

EACH PARTICIPANT WILL BE ASSIGNED A PARTICIPANT NUMBER AND WILL BE GIVEN A PACKET CONTAINING AN EVENT CARD FOR EACH EVENT IN WHICH HE/SHE HAS ENTERED. THE ATHLETE WILL BE ASKED TO RE-CONFIRM HIS/HER INTENT TO ENTER EACH EVENT BY COMPLETING THE "SEASON'S BEST PERFORMANCE" LINE ON THE CARD FOR EACH EVENT HE/SHE PLANS TO COMPETE IN AND TURN THE CARDS BACK IN AT THE TABLE. (IF YOU DO NOT KNOW YOUR BEST PERFORMANCE, ENTER "NO TIME" OR "NO DISTANCE" ON THE CARD.) THE ATHLETE WILL TURN-IN CARDS ONLY FOR THOSE EVENTS IN WHICH HE/SHE WILL ACTUALLY PARTICIPATE.


HOW TO ENTER:

Register Online:  Senior Games Online Registration - Track and Field

OR

Register by Mail:  Please complete a Missouri State Senior Games Entry Form and mail it along with payment to:

Missouri State Senior Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

Format/Rules


AGES FOR COMPETITION

Competitor’s age for the Missouri State Senior Games will be determined by the athlete’s age as of December 31 of the current year. The following age divisions will apply to both men and women for all individual and doubles competitions: 50-54; 55-59; 60-64; 65-69; 70-74; 75-79; 80-84; 85-89; 90-94; 95-99; and 100+.


GENERAL INFORMATION

  1. USA Track & Field Rules (USATF) will govern all events, except as noted below.
  2. In order to set an official record; the participant must be a member of USATF.
  3. Age divisions may be grouped for the convenience of running the meet, but awards will be presented for place winners within a contestant's own age group.
  4. If a person physically aids any participant during an event the participant shall be disqualified.
  5. Bib numbers must be worn on the front of the jersey except for athletes participating in the pole vault and throwing events.
  6. ABSOLUTELY NO ATHLETES SHOULD BE IN THE INFIELD DURING THE MEET EXCEPT THOSE PARTICIPATING IN FIELD EVENTS.

FORMAT

  1. All races will be run as timed finals.  In case of a tie, USA Track and Field rules governing ties shall apply.
  2. Two false starts by an individual will disqualify them from that competition.
  3. Maximum spike length shall be 1/4".
  4. Prediction Walk: The goal of the Prediction Walk is NOT to be the fastest to walk 800 Meters, or two laps, around the University of Missouri Track.  Instead, each contestant will, on the date of the event, estimate how long it will take him/her to complete the course.  Medals will be awarded to those in each age group who estimates their times most accurately.  All watches must be left at the starting line so no participant can pace himself to victory.  Also, spectators may not communicate times nor otherwise aid any competitor.  Time Prediction Cards will be available at the clerk’s tent in the northwest corner of the track.  A card shall be completed by each contestant and submitted to the clerk when reporting for the event.
  5. 400-Meter Co-ed Relay (4X100): Each relay team shall consist of two men and two women.  Teams shall be divided into three age divisions:  50-59, 60-69, and 70+.  The age division for each team shall be determined by the age of the youngest team member as of December 31, 2015.  Relay cards on which the names of individual team members are to be entered can be picked-up at the clerk’s tent.  The relay cards must be turned in at the clerk’s tent no later than 11:30 a.m.

REPORTING FOR EVENTS

  1. All running event participants are required to report at the clerk’s shed located in the northeast corner of the track, 20 minutes prior to their event.  All running event participants in races up to 200 meters will receive a hip number that must be worn on the left hip.
  2. Field event participants should report to the head official at the event site when called.

FIELD EVENTS

  1. Each contestant will be permitted four attempts in the shot put, discus, javelin, weight throw, running long jump, and standing long jump.  Only one fair attempt is required to place.
  2. Attempts shall be taken in the order listed on the flight sheet (oldest to youngest).  Failure to take an attempt when called results in a pass (failure).  The only exceptions will be for those competitors who request to be excused for a maximum of 10 minutes to participate in another event.
  3. Implements will be provided for all field events except the pole vault.  The meet management will not provide pole vault poles, nor may they be borrowed from other competitors.  Athletes shall be permitted to use their own implements provided they agree to all certification procedures including but not limited to marking, impounding, etc. in accord with the provisions in paragraph 4.
  4. All personal field event implements must be weighed, measured, and inspected by the Implement Inspector who will be located in the shed at the northwest corner of the track.  All personal implements are to be turned in at the shed at least 1 hour prior to the start of the event.  These implements will then be marked and impounded and will be delivered to the event site at the start of competition.  They will be “pooled” which means they may be used by any contestant in that age group(s).
  5. Following are the weights of the various implements to be used for each gender and age category:
    • Discus: Men 50-59 (1.5 kg), Men 60+ (1.0 kg), Women 50-74 (1.0 kg), Women 75+ (.75 kg)
    • Javelin: Men 50-59 (700 gm), Men 60-69 (600 gm), Men 70-79 (500 gm), Men 80+ (400 gm), Women 50-59 (500 gm), Women 60+ (400 gm)
    • Shot: Men 50-59 (6 kg), Men 60-69 (5 kg), Men 70-79 (4 kg), Men 80+ (3 kg), Women 50-74 (3 kg), Women 75+ (2kg)
    • Hammer: Men 50-59 (6 kg), Men 60-69 (5 kg), Men 70-79 (4 kg), Men 80+ (3 kg), Women 50-74 (3 kg) Women 75+ (2 kg)
    • Weight Throw: Men 50-59 (25 lb), Men 60-69 (20 lb), Men 70-79 (16 lb), Men 80+ (12 lb), Women 50-59 (16 lb), Women 60-74 (12 lb), Women 75+ (4kg).

SURFACES

  1. The track, high jump apron, and runways are all-weather surfaces.  Spikes for these surfaces may be no longer than 1/4 inch.
  2. The surfaces of the shot put and discus rings are concrete.

NSGA QUALIFYING REQUIREMENTS FOR THE 2023 NATIONAL SENIOR GAMES

The 2022 Missouri State Senior Games will be the only Missouri Qualifying site for the 2023 Summer National Senior Games to be held in Pittsburgh, PA.

In Track and Field, all first-, second-, third- and fourth-place winners or athletes meeting this sport’s NSGA minimum performance standards in competition at a 2022 NSGA qualifying games will qualify for the 2023 National Senior Games.

All athletes who compete in hammer throw at a 2021 NSGA qualifying games will qualify for the 2022 National Senior Games.

Athletes who reside in a state that does not offer the hammer throw and pole vault may qualify for those events by meeting the “limited” event qualifying criteria in Rule D.

Athletes that qualify for and compete in the 50-, 100-, 200-, 400- or 800-meter events at the 2021 Summer National Senior Games will be eligible to compete in the 4x100-meter relay. Athletes cannot qualify to compete in the relay event except in this manner.


 

Event Codes

Event Code Event Name
TF001Track and Field - 1500M Race Walk
TF002Track and Field - 400 Meter Run
TF003Track and Field - Shot Put
TF005Track and Field - Running Long Jump
TF006Track and Field - Triple Jump
TF007Track and Field - Pole Vault
TF008Track and Field - 100 Meter Dash
TF009Track and Field - 1500 Meter Run
TF011Track and Field - Coed Relay (4 x 100)
TF012Track and Field - Javelin
TF013Track and Field - 200 Meter Dash
TF014Track and Field - Standing Long Jump
TF015Track and Field - 800 Meter Run
TF016Track and Field - High Jump
TF017Track and Field - Discus
TF018Track and Field - 50 Meter Dash
TF019Track and Field - 800 Meter Prediction Walk/Run

Results

2022 MISSOURI STATE SENIOR GAMES
TRACK AND FIELD RESULTS
50 METER DASH
55-59 F 1 Cheryl Bryant, Springfield, MO 8.86
2 Jennifer Wallace, Gladstone, MO 10.30
60-64 F 1 Marj Locker, Ludlow, MO 10.14
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 8.48
2 Debra Wood, Raytown, MO 10.83
70-74 F 1 Pamela Junk, Washington, MO 8.90
2 Ora Thompson, Florissant, MO 10.25
75-79 F 1 Jeanann Roth, Huntsville, MO 11.75
50-54 M 1 Garth Robinson, St Louis, MO 6.52
2 Anthony Sicola, Grain Valley, MO 7.58
55-59 M 1 Thomas Schaffer, Brighton, MO 8.05
2 Jim Ellefson, Miller, MO 8.27
3 Rich Reedy, Kansas City, MO 9.34
60-64 M 1 Kevin Ijames, Sullivan, MO 7.37
2 Joseph Peebles, Saint Peters, MO 8.13
3 Rob Votaw, Oak Grove, MO 8.65
4 Kim Southard, Napoleon, MO 9.39
65-69 M 1 Letcher Pickens 7.08
2 John Locker, Ludlow, MO 7.85
70-74 M 1 Dennis Blauvelt 9.05
2 Larry Pauley, Columbia, MO 9.74
3 Mike Eddings, Highlandville, MO 10.16
4 Larry Hightower, Raymore, MO 10.64
5 Larry Neal, Columbia, MO 11.21
75-79 M 1 Donald Ohmes, O' Fallon, MO 8.14
80-84 M 1 Marvin Champion, Denver, CO 8.46
2 James Snook, Overland Park, KS 9.88
3 George Ruh, Ballwin, MO 22.43
85-89 M 1 David Babel, Columbia, MO 13.20
2 Rodger Young, Marionville, MO 17.29
90-94 M 1 Dave McCoy, Carthage, MO 12.41
2 J.D. Brockman, Springfield, MO 14.19
3 Ed Storey, Jefferson City, MO 18.36

100 METER DASH
55-59 F 1 Cheryl Bryant, Springfield, MO 16.05
2 Inge Metcalfe, Mascoutah, IL 17.31
3 Becky Lowery, Nevada, MO 17.73
4 Jennifer Wallace, Gladstone, MO 20.15
5 Gina Bufe, Chesterfield, MO 36.64
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 16.90
2 Debra Wood, Raytown, MO 19.07
70-74 F 1 Pamela Junk, Washington, MO 18.15
2 Cynthia MacPherson, Mountain Grove, MO 27.77
75-79 F 1 Jeanann Roth, Huntsville, MO 23.66
2 Verna Troutman, Blue Springs, MO 28.74
50-54 M 1 Garth Robinson, St Louis, MO 11.73
2 Kevin Harvey, Florissant, MO 14.64
65-69 M 1 Letcher Pickens, Florissant, MO 13.42
2 Thomas Schaffer, Brighton, MO 14.29
3 Kevin Oneill, Blue Springs, MO 15.63
4 Rich Reedy, Kansas City, MO 16.71
60-64 M 1 Kevin Ijames, Sullivan, MO 14.96
2 Kim Southard, Napoleon, MO 15.53
3 Joseph Peebles, Saint Peters, MO 15.73
4 Rob Votaw, Oak Grove, MO 17.91
65-69 M 1 John Locker, Ludlow, MO 14.54
2 Jack Uhrig, Marshall, MO 18.62
70-74 M 1 Marty McClintock, Ballwin, MO 15.74
2 Dennis Blauvelt 17.07
3 Larry Pauley, Columbia, MO 18.89
4 Larry Neal, Columbia, MO 19.82
5 Mike Eddings, Highlandville, MO 28.03
75-79 M 1 Donald Ohmes, O' Fallon, MO 14.93
80-84 M 1 Marvin Champion, Denver, CO 15.51
85-89 M 1 Daniel Gilbert, Forsyth, MO 23.17
2 David Babel, Columbia, MO 26.36
3 David Biersmith, Kansas City, MO 42.94
90-94 M 1 Dave McCoy, Carthage, MO 25.10
200 METER DASH
55-59 F 1 Cheryl Bryant, Springfield, MO 35.59
55-59 F 2 Becky Lowery, Nevada, MO 37.78
55-59 F 3 Inge Metcalfe, Mascoutah, IL 39.00
55-59 F 4 Gina Bufe, Chesterfield, MO 1:26.00
60-64 F 1 Kathy Ritchhart, Carthage, MO 45.31
60-64 F 2 Jaculin Coyle, Cross Plains, WI 53.950
65-69 F 1 Debra Wood, Raytown, MO 43.43
70-74 F 1 Pamela Junk, Washington, MO 46.38
70-74 F 2 Jane Kaiser, St Louis, MO 1:150
75-79 F 1 Verna Troutman, Blue Springs, MO 1:095
50-54 M 1 Garth Robinson, St Louis, MO 25.380
50-54 M 2 Kevin Harvey, Florissant, MO 31.67
55-59 M 1 Thomas Schaffer, Brighton, MO 29.85
55-59 M 2 Jim Ellefson, Miller, MO 31.07
55-59 M 3 Kevin Oneill, Blue Springs, MO 32.035
55-59 M 4 Rich Reedy, Kansas City, MO 34.135
60-64 M 1 Kim Southard, Napoleon, MO 33.08
60-64 M 2 Rob Votaw, Oak Grove, MO 33.460
60-64 M 3 Joseph Peebles, Saint Peters, MO 34.20
60-64 M 4 Ed Love, Troy, IL 39.80
65-69 M 1 Letcher Pickens, Florissant, MO 30.54
65-69 M 2 John Locker, Ludlow, MO 33.46
70-74 M 1 Dennis Blauvelt 37.22
70-74 M 2 Larry Neal, Columbia, MO 43.85
70-74 M 3 Larry Pauley, Columbia, MO 47.24
75-79 M 1 Donald Ohmes, O' Fallon, MO 32.40
85-89 M 1 Daniel Gilbert, Forsyth, MO 50.44
85-89 M 2 David Babel, Columbia, MO 1:07.00
90-94 M 1 Dave McCoy 1:03.00
400 METER DASH
50-54 F 1 Marzena Tomicki 1:25.0
55-59 F 1 Becky Lowery, Nevada, MO 1:22.0
2 Inge Metcalfe, Mascoutah, IL 1:32.0
3 Lora Rooker, Hallsville, MO 1:45.0
4 Jennifer Wallace, Gladstone, MO 1:56.0
65-69 F 1 Debra Wood, Raytown, MO 1:46.0
2 Melanie Hampton 2:50.0
70-74 F 1 Jane Kaiser, St Louis, MO 3:01.0
75-79 F 1 Verna Troutman, Blue Springs, MO 2:38.0
50-54 M 1 Kevin Harvey, Florissant, MO 1:07.0
55-59 M 1 Thomas Schaffer, Brighton, MO 1:06.0
2 Kevin Oneill, Blue Springs, MO 1:22.0
60-64 M 1 Kim Southard, Napoleon, MO 1:15.0
2 Alejo Morales, Humansville, MO 1:25.0
3 Tim Turnbough 1:32.0
4 Todd Hertzberg, Fayetteville, AR 1:37.0
5 Paul James, Ashland, MO 2:28.0
65-69 M 1 Jack Uhrig, Marshall, MO 1:25.0
70-74 M 1 Russ Ritchhart, Carthage, MO 1:18.0
2 Dean Homan, Sedalia, MO 2:10.0
3 Mike Eddings 2:33.0
75-79 M 1 Gordon Reiter, Kirkwood, MO 1:22.0
2 Cecil Hampton, Hillsboro, MO 2:33.0
85-89 M 1 Daniel Gilbert, Forsyth, MO 1:48.0
2 David Biersmith 3:15.0
800 METER RUN
50-54 M 1 Marzena Tomicki 3:19.0
55-59 F 1 Inge Metcalfe, Mascoutah, IL 3:27.0
2 Becky Lowery, Nevada, MO 3:52.0
3 Jennifer Wallace, Gladstone, MO 5:11.0
4 Gina Bufe, Chesterfield, MO 7:29.0
60-64 F 1 Elizabeth Kyger, Oldfield, MO 3:14.0
65-69 F 1 Debra Wood, Raytown, MO 3:50.0
2 Melanie Hampton, Hillsboro, MO 6:22.0
70-74 F 1 Jane Kaiser, St Louis, MO 7:08.0
75-79 F 1 Verna Troutman, Blue Springs, MO 5:49.0
60-64 M 1 Randy McDermott 2:55.0
2 Kim Southard, Napoleon, MO 3:13.0
3 Ed Love, Troy, IL 4:08.0
65-69 M 1 Steve Terry, Lexington, MO 3:23.0
2 Jack Uhrig, Marshall, MO 3:53.0
1500 METER RUN
55-59 F 1 Becky Lowery, Nevada, MO 6:54.0
2 Gina Bufe, Chesterfield, MO 13:25.0
60-64 F 1 Elizabeth Kyger, Oldfield, MO 6:20.0
2 Kathy Ritchhart, Carthage, MO 7:11.0
65-69 F 1 Debra Wood, Raytown, MO 7:44.0
70-74 F 1 Jane Kaiser 12:33.0
2 Cynthia MacPherson, Mountain Grove, MO 13:18.0
75-79 F 1 Jeanann Roth, Huntsville, MO 10:24.0
2 Verna Troutman, Blue Springs, MO 11:42.0
50-54 M 1 Leonardo Garay, Independence, MO 6:01.0
60-64 M 1 Randy McDermott 5:54.0
2 Kim Southard, Napoleon, MO 6:34.0
65-69 M 1 Steve Terry, Lexington, MO 6:42.0
2 Jack Uhrig, Marshall, MO 7:00.0
3 Todd Hunter, Corpus Christi, TX 7:09.0
70-74 M 1 Dean Homan, Sedalia, MO 10:20.0
75-79 M 1 Gordon Reiter, Kirkwood, MO 7:01.0
2 Don Holland, Branson, MO 8:52.0
85-89 M - David Biersmith, Kansas City, MO DNF
COED 4 X 100 METER RELAY
Age Place Name Result
50+ 1 Becky Lowery, Nevada, MO 1:08.50
Kevin Harvey, Florissant, MO
Jennifer Wallace, Gladstone, MO
Leonardo Garay, Independence, MO
50+ 1 Ora Thompson, Florissant, MO 1:19.30
Kim Southard, Napoleon, MO
Tony Thurman
Marzena Tomicki
55+ 1 Jack Uhrig, Marshall, MO 1:15.40
Kathy Ritchhart, Carthage, MO
Cheryl Bryant, Springfield, MO
Steve Terry, Lexington, MO
60+ 1 Joseph Peebles, Saint Peters, MO 1:12.70
Debra Wood, Raytown, MO
Jeanann Roth, Huntsville, MO
John Locker, Ludlow, MO
800 METER PREDICTION WALK
Age Place Name Prediction Result Difference
55-59 F 1 Jennifer Wallace, Gladstone, MO 10:10 10:15 0:05
2 Cheryl Bryant, Springfield, MO 8:10 8:36 0:26
65-69 F 1 Melanie Hampton, Hillsboro, MO 10:25 10:05 0:20
60-64 M 1 Kim Southard, Napoleon, MO 8:24 8:46 0:22
2 Jeff Bryant, Springfield, MO 4:50 5:16 0:26
65-69 M 1 Jack Uhrig, Marshall, MO 8:36 8:46 0:10
2 Steve Terry, Lexington, MO 8:00 8:27 0:27
70-74 M 1 Larry Pauley, Columbia, MO 10:15 8:51 1:24
75-79 M 1 Cecil Hampton, Hillsboro, MO 10:30 10:08 0:22
80-84 M 1 George Ruh, Ballwin, MO 26:00 16:13 9:47
90-94 M 1 Dave McCoy, Carthage, MO 8:10 8:36 0:26
HIGH JUMP
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 3-10
50-54 M 1 Garth Robinson 5-00
2 Don Larsen, West Plains, MO 4-08
3 Anthony Sicola, Grain Valley, MO 4-00
55-59 M 1 Rich Reedy, Kansas City, MO 3-06
60-64 M 1 Wade Sorenson, Kirksville, MO 5-00
2 Thomas Girard, St. Louis, MO 4-02
65-69 M 1 Garry Pirch, Summersville, MO 4-04
2 John Locker, Ludlow, MO 3-10
70-74 M 1 Allen Crim 3-06
2 Mike Eddings, Highlandville, MO 3-06
3 Dennis Blauvelt 3-06
4 Larry Hightower, Raymore, MO 2-10
75-79 M 1 Frank Tilton, Springfield, MO 4-00
80-84 M 1 George Ruh, Ballwin, MO 2-06
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 3-00
POLE VAULT
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 9-00
50-54 M 1 Anthony Sicola, Grain Valley, MO 9-00
55-59 M 1 Jo-David Keith, Nashville, TN 7-00
60-64 M 1 Wade Sorenson, Kirksville, MO 8-00
75-79 M 1 Daniel Limbaugh, St Louis, MO 8-06
RUNNING LONG JUMP
55-59 F 1 Cami Schmidt, Lake Saint Louis, MO 12-00.50
2 Cheryl Bryant, Springfield, MO 10-07.50
3 Cheryl Hall, Weston, WI 7-07.00
60-64 F 1 Marj Locker, Ludlow, MO 7-08.25
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 13-05.50
70-74 F 1 Pamela Junk, Washington, MO 8-11.75
2 Ora Thompson, Florissant, MO 7-08.00
3 Jane Kaiser, St Louis, MO 5-04.00
50-54 M 1 Rodney Jackson, St Louis, MO 13-07.00
55-59 M 1 Mike Chai, Olivette, MO 14-02.00
60-64 M 1 Thomas Girard, St. Louis, MO 12-09.00
2 Kevin Ijames, Sullivan, MO 12-01.00
3 Kim Southard, Napoleon, MO 10-11.25
4 David Shirley, Stover, MO 9-04.50
5 Paul James, Ashland, MO 7-02.50
65-69 M 1 John Locker, Ludlow, MO 13-08.00
2 Robert Schmidt, Topeka, KS 13-06.00
3 Garry Pirch, Summersville, MO 10-06.50
70-74 M 1 Ken Griffin, Saint Louis, MO 13-03.25
2 Marty McClintock, Ballwin, MO 12-02.00
3 Mike Eddings, Highlandville, MO 12-00.00
4 Dennis Blauvelt 9-03.25
5 Larry Hightower, Raymore, MO 6-06.00
75-79 M 1 Donald Ohmes, O' Fallon, MO 12-05.50
2 Frank Tilton, Springfield, MO 12-00.25
3 Cecil Hampton, Hillsboro, MO 7-06.00
4 David Hood 6-03.00
80-84 M 1 George Ruh, Ballwin, MO 4-03.00
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 5-05.50
90-94 M 1 Wayne McDaniel, Lake St Louis, MO 6-03.00
2 Dave McCoy, Carthage, MO 5-07.25
STANDING LONG JUMP
55-59 F 1 Cheryl Bryant, Springfield, MO 6-04.00
55-59 F 1 Cami Schmidt, Lake Saint Louis, MO 6-04.00
2 Cheryl Hall 5-06.75
3 Jennifer Wallace, Gladstone, MO 4-03.00
4 Gina Bufe, Chesterfield, MO 3-08.00
60-64 F 1 Marj Locker, Ludlow, MO 5-05.25
70-74 F 1 Pamela Junk, Washington, MO 6-01.00
2 Ora Thompson, Florissant, MO 5-08.00
85-89 F 1 Rose Yu 2-08.75
50-54 M 1 Don Larsen, West Plains, MO 8-09.25
2 Garth Robinson 8-05.00
55-59 M 1 Mike Chai, Olivette, MO 8-00.00
2 Kevin Oneill, Blue Springs, MO 7-05.25
3 Rich Reedy 6-08.50
60-64 M 1 Kevin Ijames, Sullivan, MO 8-00.00
2 Thomas Girard, St. Louis, MO 7-03.00
3 Rob Votaw, Oak Grove, MO 7-02.50
4 Joseph Peebles 6-05.75
65-69 M 1 John Locker, Ludlow, MO 7-06.75
2 Stanley Youngblood, Florissant, MO 7-05.50
3 Garry Pirch, Summersville, MO 6-10.75
70-74 M 1 Allen Crim 6-02.50
2 Dennis Blauvelt 6-02.00
3 Larry Hightower, Raymore, MO 5-06.00
75-79 M 1 Donald Ohmes, O' Fallon, MO 7-03.25
2 Cecil Hampton 4-09.50
80-84 M 1 James Snook, Overland Park, KS 5-01.00
2 George Ruh, Ballwin, MO 3-09.00
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 3-09.50
90-94 M 1 Wayne McDaniel, Lake St Louis, MO 4-06.00
2 J.D. Brockman, Springfield, MO 4-05.50
3 Dave McCoy, Carthage, MO 3-10.75
TRIPLE JUMP
55-59 F 1 Cami Schmidt, Lake Saint Louis, MO 24-02.00
2 Cheryl Bryant, Springfield, MO 22-07.00
3 Cheryl Hall, Weston, WI 17-02.00
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 27-05.00
70-74 F 1 Jane Kaiser, St Louis, MO 12-01.25
60-64 M 1 Thomas Girard, St. Louis, MO 25-02.50
65-69 M 1 John Locker, Ludlow, MO 24-07.00
2 Garry Pirch, Summersville, MO 15-08.50
70-74 M 1 Ken Griffin, Saint Louis, MO 29-01.25
2 Marty McClintock, Ballwin, MO 24-04.00
3 Allen Crim 21-06.75
4 Dennis Blauvelt 17-07.00
75-79 M 1 Frank Tilton, Springfield, MO 24-01.00
2 Cecil Hampton, Hillsboro, MO 16-09.25
80-84 M 1 James Snook, Overland Park, KS 18-03.00
2 George Ruh, Ballwin, MO 8-11.75
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 10-09.00
90-94 M 1 Dave McCoy, Carthage, MO 12-07.00
SHOT PUT
50-54 F 1 Mitzi Clayton, Columbia, MO 35-08.50
55-59 F 1 Cheryl Hall, Weston, WI 26-06.50
2 Cami Schmidt, Lake Saint Louis, MO 25-01.00
3 Cheryl Bryant, Springfield, MO 24-02.00
4 Gina Bufe, Chesterfield, MO 14-07.00
60-64 F 1 Marj Locker, Ludlow, MO 24-09.00
2 Jaculin Coyle, Cross Plains, WI 18-03.00
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 23-10.50
70-74 F 1 Ora Thompson, Florissant, MO 23-05.00
2 Jane Kaiser, St Louis, MO 22-00.00
3 Pamela Junk, Washington, MO 21-01.00
85-89 F 1 Rose Yu 15-05.00
50-54 M 1 Mike Mills, Lake St. Louis, MO 36-04.00
2 Tim McDonald, Wentzville, MO 33-04.00
3 Don Larsen, West Plains, MO 33-01.00
4 Phillip Hodges, Grain Valley, MO 31-04.50
55-59 M 1 Mike Chai, Olivette, MO 29-11.00
2 Tony Thurman, OVERLAND PARK, KS 28-02.00
60-64 M 1 James Coyle, Cross Plains, WI 38-02.50
2 Greg McGrath, Springfield, MO 38-01.00
3 Paul James, Ashland, MO 30-03.50
4 Mark King, Wildwood, MO 29-07.00
5 Walter Domanski, Columbia, MO 26-03.00
6 David Chalupa, Omaha, NE 24-08.00
7 Kim Southard, Napoleon, MO 22-01.00
65-69 M 1 Greg Malan, Salem, IL 35-11.50
2 Robert Schmidt, Topeka, KS 33-10.00
3 Ted Goudge, Maryville, MO 29-03.00
4 Garry Pirch, Summersville, MO 25-00.00
70-74 M 1 Daniel Narzinski, Columbia, IL 26-08.00
2 Bob Draffen, Glasgow, MO 29-05.50
3 Rick Nelson, saint louis, MO 28-10.00
4 Charles Shrader, Abilene, KS 28-04.00
5 Dennis Blauvelt 25-09.00
6 Larry Hightower, Raymore, MO 24-00.00
7 Larry Pauley, Columbia, MO 23-07.00
80-84 M 1 Larry Rheams, Eureka, MO 38-07.00
2 George Ruh, Ballwin, MO 23-07.00
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 22-01.00
90-94 M 1 J.D. Brockman, Springfield, MO 28-05.00
2 Dave McCoy, Carthage, MO 23-03.00
DISCUS
50-54 F 1 Mitzi Clayton, Columbia, MO 90-09
55-59 F 1 Cheryl Hall, Weston, WI 73-01
2 Inge Metcalfe, Mascoutah, IL 59-03
3 Cheryl Bryant, Springfield, MO 55-11
60-64 F 1 Marj Locker, Ludlow, MO 65-01
2 Jaculin Coyle, Cross Plains, WI 34-06
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 65-02
70-74 F 1 Jane Kaiser, St Louis, MO 41-05
85-89 F 1 Rose Byn Yu 25-11
50-54 M 1 Brad Pacey, Topeka, KS 110-10
2 Mike Mills, Lake St. Louis, MO 107-02
3 Tim McDonald, Wentzville, MO 107-01
4 Phillip Hodges, Grain Valley, MO 96-03
5 Anthony Sicola, Grain Valley, MO 88-04
55-59 M 1 Tony Thurman, OVERLAND PARK, KS 115-05
2 Mike Chai, Olivette, MO 95-02
3 Jim Ellefson, Miller, MO 88-11
60-64 M 1 Mark King, Wildwood, MO 106-06
2 Greg McGrath, Springfield, MO 105-02
3 Wade Sorenson, Kirksville, MO 104-05
4 Todd Hertzberg, Fayetteville, AR 97-08
5 James Coyle, Cross Plains, WI 93-07
6 David Chalupa, Omaha, NE 70-11
7 Paul James, Ashland, MO 68-09
65-69 M 1 Greg Malan, Salem, IL 115-07
2 Robert Schmidt, Topeka, KS 108-07
3 Ted Goudge, Maryville, MO 86-10
4 Garry Pirch, Summersville, MO 83-03
70-74 M 1 Daniel Narzinski, Columbia, IL 100-03
2 Bob Draffen, Glasgow, MO 99-03
3 Marty McClintock, Ballwin, MO 98-11
4 Charles Shrader, Abilene, KS 81-09
5 Dennis Blauvelt 77-03
6 Rick Nelson, saint louis, MO 74-08
7 Larry Hightower, Raymore, MO 73-08
75-79 M 1 Cecil Hampton, Hillsboro, MO 76-05
80-84 M 1 Larry Rheams, Eureka, MO 88-05
2 George Ruh, Ballwin, MO 47-07
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 54-06
90-94 M 1 J.D. Brockman, Springfield, MO 61-11
90-94 M 2 Dave McCoy, Carthage, MO 61-05

JAVELIN
50-54 F 1 Mitzi Clayton, Columbia, MO 69-01.00
55-59 F 1 Cheryl Hall, Weston, WI 53-11.00
2 Gina Bufe, Chesterfield, MO 25-06.00
60-64 F 1 Marj Locker, Ludlow, MO 67-03.50
2 Elizabeth Kyger, Oldfield, MO 54-08.00
65-69 F 1 Kay Glynn, Hastings, IA 70-01.00
2 Melanie Hampton 24-06.00
70-74 F 1 Jane Kaiser, St Louis, MO 42-02.00
50-54 M 1 Don Larsen, West Plains, MO 133-08.00
2 Anthony Sicola, Grain Valley, MO 133-03.00
3 Tim McDonald, Wentzville, MO 124-03.00
4 Brad Pacey, Topeka, KS 104-03.00
5 Garth Robinson 103-03.00
6 Phillip Hodges, Grain Valley, MO 91-04.00
55-59 M 1 Mike Chai, Olivette, MO 109-08.00
60-64 M 1 Wade Sorenson, Kirksville, MO 96-11.00
2 David Chalupa, Omaha, NE 80-00.00
65-69 M 1 Robert Schmidt, Topeka, KS 134-05.00
2 Ed Kuntz, Fenton, MO 104-05.00
3 John Locker, Ludlow, MO 84-04.00
4 Ted Goudge, Maryville, MO 80-04.00
70-74 M 1 Daniel Narzinski, Columbia, IL 118-05.00
2 Charles Shrader, Abilene, KS 78-01.00
3 Bob Draffen, Glasgow, MO 76-07.00
4 Larry Hightower, Raymore, MO 69-03.00
5 Rick Nelson, saint louis, MO 58-05.00
6 Dennis Blauvelt 53-09.00
7 Larry Pauley, Columbia, MO 52-08.00
8 Lynn Cline, Springfield, MO 40-04.00
75-79 M 1 Cecil Hampton, Hillsboro, MO 93-03.00
2 David Hood 57-07.00
80-84 M 1 Larry Rheams, Eureka, MO 83-00.00
2 Steve Domahidy, Chesterfield, MO 77-02.00
3 George Ruh, Ballwin, MO 43-01.00
85-89 M 1 Rodger Young, Marionville, MO 44-02.00
90-94 M 1 J.D. Brockman, Springfield, MO 71-11.00
2 Dave McCoy, Carthage, MO 48-06.50